WOJEWÓDZKI FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ

Morąski Dom Kultury był organizatorem kolejnej edycji Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej.
Ekspertami muzycznymi byli:
Małgorzata Mróz – muzyk, Jan Krysiak – anglista, właściciel szkoły językowej „Res Primae” w Ostródzie, gitarzysta i autor aranżacji muzycznych oraz Sebastian Szeluga – nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie.
Każdy z uczestników zaprezentował jeden dowolny utwór w języku angielskim. Komisja konkursowa oceniła m.in. dobór repertuaru, poprawność językową, wartość artystyczną utworu, dobór do możliwości wykonawczych uczestnika, muzykalność i warunki głosowe, a także interpretację utworu.
Wszystkie kolory muzyki, obecni i dawni idole młodego pokolenia, różne rodzaje muzyki i wykonawcy z miasta i gminy Morąg oraz województwa warmińsko-mazurskiego – to wszystko można było zobaczyć i usłyszeć na scenie MDK.
Festiwal z roku na rok przyciąga uzdolnionych wokalistów, którzy swą pasją dzielą się z innymi. Temat Festiwalu jest dowolny, co pozwala na dobór repertuaru, w którym uczestnicy czują się najlepiej. Udowadniając przy tej okazji, że muzyką można się nie tylko bawić, ale również czerpać z niej inspirację.

OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD CHÓRÓW

Morąski Dom Kultury był organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów.
To już siódma edycja wydarzenia, które swój początek miało w 2015 r.
Ideą całego wydarzenia jest to, aby zespoły śpiewacze i chóry spotykały się co roku, by propagować wspólne muzykowanie, a także pokazywać piękno poszczególnych gmin. Najważniejszym celem Przeglądu jest upowszechnianie muzyki chóralnej.
Prezentacje muzyczne obejmowały po trzy dowolne utwory przygotowane przez każdy zespół i chór, z tym, że jeden spośród nich musi być zaśpiewany obowiązkowo a capella.
Jury stanowiły Panie:
dr hab. Honorata Cybula – przewodnicząca Jury, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dyrygent, nauczyciel akademicki, pedagog muzyczny, animator ruchu chóralnego;
mgr Joanna Kotarska – pracownik Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, akompaniator na zajęciach dyrygowania
Anna Bułakowska – dyrygent zespołu "Łęgajnianie" i chóru „Apasjonata” ze Stowarzyszenia Aktywny Senior w Olsztynie.
W ocenie prezentowanych programów artystycznych chórów i zespołów Jury brało pod uwagę: intonację, harmonię, kulturę dźwięku, motorykę - tempo, rytm, dynamikę i frazowanie, retorykę - artykulację słowną i muzyczną oraz dobór repertuaru i jego wartość artystyczną.

"Szlakiem Niepodległości"
 
 
Morąski Dom Kultury był organizatorem XII Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Szlakiem Niepodległości”.
Celem festiwalu jest promowanie wartości patriotycznych, prezentacja dorobku artystycznego wykonawców, doskonalenie warsztatu, konfrontacja, oraz aktywizacja środowisk twórczych.
Dzisiaj zabytki polskiej kultury muzycznej i wciąż popularne pieśni patriotyczne, wzbogacają świadomość naszych doświadczeń kulturowych z odległej i niedawnej przeszłości.
Cyklicznie odbywający się festiwal, z roku na rok przyciąga coraz więcej zdolnych i młodych artystów. Ważnym elementem organizowanego festiwalu jest kultywowanie pamięci historycznej naszego kraju. Zaangażowanie w to przedsięwzięcie nauczycieli, dzieci oraz młodzieży dowodzi, że ta pamięć pozostaje ciągle żywą, kształtując kolejne pokolenia młodych patriotów.
Uczestników oceniała komisja w składzie: Irena Frąckiewicz – muzyk, Małgorzata Mróz – muzyk, Jerzy Mudry – muzyk.
Na scenie MDK wystąpiło 190 wykonawców.
 

Perłowa Nuta

W Morąskim Domu Kultury odbył się Wojewódzki Festiwal Piosenki Polskiej i Poezji Śpiewanej „Perłowa Nuta”. To już kolejna edycja Festiwalu, który ma swoją wieloletnią tradycję. Uczestnicy zaprezentowali piosenki z repertuaru zespołów: IRA, T.LOVE, KOMBI oraz piosenki z kręgu poezji śpiewanej.Były prezentacje indywidualne, zespołowe. Wystąpiły również duety.Prezentacje festiwalowe oceniło Jury w składzie: Irena Frąckiewicz – nauczyciel muzyki, dyrygent; Małgorzata Mróz – muzyk, wokalistka oraz Dorota Partyka – uczestniczka programu „Szansa na Sukces”, trener wokalny.

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Morągu rozpoczęły się w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z Burmistrzem Morąga Tadeuszem Sobierajskim na czele, poczty sztandarowe, Wojsko oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta i gminy Morąg. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Jan Solis, Dziekan Dekanatu Morąg.

Przed mszą św. Harcerze z morąskiego Hufca przyczepiali mieszkańcom pamiątkowe kotyliony.

Po południu w sali widowiskowo-kinowej Morąskiego Domu Kultury odbył się koncert galowy, podczas którego artyści zaśpiewali najpopularniejsze pieśni patriotyczne oraz największe przeboje z polskich z zagranicznych oper, operetek i musicali.

Wystąpili: Agnieszka Zabrzeska – Weber - Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W swoim repertuarze posiada wiele arii, pieśń, arii operetkowych czy musicalowych, polskich i zagranicznych kompozytorów, które miała okazję pokazać na wielu konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich.

Roman Hyła - organista, kompozytor, aranżer, dyrygent.  Dyrektor Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 Michał Dziedzic – laureat licznych konkursów wokalnych, aktor-solista, który prowadzi również działalność koncertową na terenie Polski, Norwegii oraz Czech. Występował w filharmoniach: śląskiej, krakowskiej, świętokrzyskiej oraz czeskiej. Współpracuje z teatrem muzycznym Arte Creatura, kreując wybitne postacie w operetkach i operach.

Michał Borkowski - absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, współpracował z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk,nauczyciel śpiewu, trener wokalny, Laureat I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka w zespole „Mazowsze”. Występował z zespołem Filharmonii Śląskiej; Filharmonii Zielonogórskiej; Filharmonii w Iwano-Frankowsku na Ukrainie; z Narodowym Teatrem Operetki w Kijowie; Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach; Cameratą Silesia; Orkiestrą Opery Śląskiej w Bytomiu; Mix Orkiestrą z Wodzisławia Śląskiego; Orkiestrą Telemanna z Bielska Białej.

Koncert finansowany był z budżetu miasta i gminy Morąg.

 Z okazji Święta Niepodległości w ratuszowych piwnicach odbyło się otwarcie wystawy „Długa droga do Polski – ludzie, miejsca, dokumenty”.

 Przed morąskim ratuszem stanął maszt z biało-czerwoną flagą sfinansowany przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”.

Organizatorami obchodów 104. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości byli: Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski, Proboszcz Parafii Św. Józefa w Morągu, Dowódca 2 Batalionu Zmechanizowanego 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego oraz Morąski Dom Kultury.